Beszámoló - Dolhai Luca diplomakoncert a Zeneakadémián!
Kelt: 2024.06.01
DOLHAI LUCA a Zeneakadémia klasszikus magánének szakos hallgatójának vizsgakoncertje tele szépséggel. A hangja és a produkciója lenyűgözte a közönséget. Gyönyörű, természetes tiszta hang birtokosa, ugyanakkor kedves, szerény, de nyitott személyiség, aki előadásával megható pillanatokat szerzett a közönség számára. Szerénység, alázat és magas művészi teljesítmény jellemezte az előadást.
DIPLOMAKONCERT A ZENEAKADÉMIÁN…
„A zene Magyarország mindennapi életének mindig is jelentős része volt és az is marad.”
Solti György
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem a magyar zenei felsőoktatás intézménye, mely egyúttal a hazai hangversenyélet egyik legjelentősebb helyszíne. A Zeneakadémia Bartók Konzervatórium oktatási programjának célja, a jövő komolyzenei tehetségeinek oktatása, támogatása. Missziója egy magára, értékeire, kultúrájára büszke, felnövekvő fiatal generáció képzése, szellemi táplálékkal, kulturális gazdagsággal ellátva őket, akik a világ élvonalába segíthetik hazánkat kulturális téren is.
Ennek jegyében 2024. május 31-én a Zeneakadémia Solti György Kamaratermében a Bartók Konzervatórium hallgatójának diplomakoncertjét élvezhette a közönség.
DOLHAI LUCA a Zeneakadémia klasszikus magánének szakos hallgatója. A kistarcsai születésű fiatal szoprán a középiskolai tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerész képző Gyakorló Szakgimnáziumában kezdte 2017-ben. Klasszikus magánének szakon Szabó Magdolna növendéke, korrepetítora Baja Mónika. Zenei tanulmányai során számos versenyen is megmérettette magát ifjú énekesként: Rendszeres résztvevője volt a Veszprémi Klasszikus Magánének Versenyeknek, ahol 2018-ban 2. helyen, 2019-ben és 2020-ban pedig 1. helyen végzett. A Szent István király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola által megrendezett VIII. Országos Énekversenyen 1. helyezést ért el 2020-ban.
A Virtuózok V4+ elnevezésű műsorban 2020-ban is lehetősége volt kipróbálni magát. A tehetségkutató műsor magyar válogatóján Alessandro Scarlatti olasz barokk zeneszerző Giá il sole dal Gange című művéből adott elő egy részletet, amivel már akkor nagy sikert aratott. A zsűri egyik tagja, Batta András zenetörténész akkor úgy fogalmazott: a fiatal lány olyan tisztán énekel, hogy ez a legnagyobb művészek között is ritkaság. Molnár Levente operaénekes pedig úgy értékelte a produkcióját: „Árad belőled a szeretet a muzsika iránt : Si canta co me si parla. Úgy énekelsz, mintha beszélnél…” Mindannak a tudásnak, melyet ebben a nagynevű intézményben az évek során magáévá tett és a tehetségnek ékes bizonyítékát élvezhette diplomakoncertjén a hallgatóság. A hangja és a produkciója lenyűgözte a közönséget. Gyönyörű, természetes tiszta hang birtokosa, ugyanakkor kedves, szerény, de nyitott személyiség, aki előadásával megható pillanatokat szerzett a közönség számára. A koncert sokszínű repertoárjában a dalok sorrendje tökéletesen lett összeállítva. Az előadást a barokk zenei világból választott dalokkal indította, majd a tizenkilencedik századi romantikus dallamok következtek, a folytatásban pedig jelenkori szerzőktől válogatott.
A műsorban elhangzott dalok:
- ESZTERHÁZY PÁL - PANGE, LINGUA
- CARLO PALLAVICINO - VIENI CORRI VOLAMI IN BRACCIO
- ANTONIO VIVALDI - NULLA IN MUNDO PAX SINCERA
- JULES MASSENET - ÉLÉGIE
- JULIUS BENEDICT - THE GIPSY AND THE BIRD
- FEKETE GYULA - HÁROM PETŐFI DAL
- GEORG FRIEDRICH HANDEL - DA TEMPESTE IL LEGNO INFRANTO
A koncert barokk dalokkal indult, megalapozva ezzel az előadás ünnepélyes hangulatát, majd egy csodálatos áriával folytatódott. Antonio Vivaldi szent motettája, a NULLA IN MUNDO PAX SINCERA, melyet 1735-ben komponált egy névtelen latin szövegre, amelynek címe szabadon úgy fordítható: „Nincs igazi béke ezen a világon keserűség nélkül." Jellegzetes lírai olasz barokk stílusban íródott szólószopránra. A dal szövege a gonosszal és bűnnel teli világ tökéletlenségeiről szól, és magasztalja Jézust az általa felkínált üdvösségért. Úgy tartják, hogy Vivaldi egyik legszebb szólómotettája ez az ária.
Ária. Nulla in mundo pax sincera Inter poenas et tormenta |
Ária. Ebben a világban nincs Büntetés és gyötrelem közepette |
Csillogóan fénylő hanggal, nagyszerű énektechnikával előadott dalt hallhattunk értő előadásban. Az embernek nagyon fontos, hogy legyen egy nagyon erős hite, hite saját magában és a Jóistenben. Ez sugárzott előadójából a dalt hallgatva, mely felemelően szépen szólt. Ennek a bájos fiatalnak különleges hangszer van a torkában, de míg egy hangszer csak a kezünkben szólal meg, ő a lélek hangját szólaltatta meg. A fiatal szoprán számára hangi szempontból nem jelentett nehézséget az egyébként nehéz szólam. Ezt a lélekemelő előadást hallgatva Kodály gondolata jutott eszembe róla:
„ Megszűnik az anyag, csak a lélek muzsikál.”
Kodály Zoltán
Az emelkedett hangvételű ária után feloldásként hatott Jules Massenet csodálatos dala az ÉLÉGIE, mely a tizenkilencedik század utolsó évtizedeinek egyik legnépszerűbb dallama volt Európában, amelyet gyakran belle epoqueként, boldog életérzésként is emlegetnek. A dal stílusának, mondanivalójának megfelelően az előadás zengő hangszínnel, egy kis melankóliával megspékelve simogatta a hallgatóság lelkét.
Julius Benedict szerzeménye, a THE GIPSY AND THE BIRD szoprán szólamra, fuvolára és zongorára íródott. A cigány és a madár 1878-ban jelent meg. Az ünnepelt Echo Song eredetileg egy két felvonásos opera része volt. Az énekesnő olyan lágyan, finoman, csilingelő hangokkal engedte útjára a romantikus dalt, mint kisgyerek, aki ezer, színes, apró üveggolyót gurít szerte szét, s közben csillogó szemmel figyeli azok „utóéletét”. Gyönyörűen énekelt, miközben volt az előadásában egy könnyed elegancia. Üdítő élményként hatott a súlyosabb hangvételű dalok után. Trillázott, mint egy dalos pacsirta. Őt hallgatva hirtelen egy régi film, a Remény rabjai című alkotásban elhangzott gondolatok jutottak róla eszembe:
„Olyan megfoghatatlan szépség áradt belőle, amit szó le nem írhat, amibe belefacsarodik a szíved. Mintha gyönyörű madár szállt volna a kalitkánkba, és dala nyomán leomlottak volna a falak…” Lenyűgöző volt.
Majd következett Fekete Gyula, HÁROM PETŐFI DAL. Az előadásnak ebben a részében a hallgatóság megtapasztalhatta csodálatos az, ha latinul, olaszul, vagy épp franciául énekel, de ugyanilyen élményszámba megy, amikor magyarul fakad dalra, mert gyönyörű magyarsággal teszi, tiszta szívből, az anyanyelvén, gyönyörű kiejtéssel. Olyan szép erősen, hangsúlyosan ejt ki minden szót. Tökéletes, tiszta kiejtése által minden szót érteni, ezáltal együtt adatik meg a zene öröme, és a szavak hangulata, az érzelmek áradásával.
A koncert záró számaként:
Georg Friedrich Händel DA TEMPESTE IL LEGNO INFRANTO című dala volt hallható. Az ária a Julius Caesar Egyiptomban, Georg Friedrich Händel 1723–24-ben komponált háromfelvonásos operájának egyik legszebb dala, melyet az operában Kleopátra énekel. Gyönyörű koloratúrákat énekelt, lenyűgöző technikával, és természetes, biztos magasságokkal. Hangját bátran használva, szabadon, olyan magától értetődő természetességgel áradt belőle a hang, mint ahogy mi földi halandók levegőt veszünk. Minden óvatoskodás nélkül, úgy istenigazán kieresztve, hangja gyönyörűen, gazdagon, árnyaltan és lágyan, mégis erősen szólt… végtelenül érzékenyre sikerült csodálatos előadásában a dal. Az ilyen pillanatokban igaznak érezzük, a művészet célja a gyönyörködtetés, és a lélek gazdagítása. Szép befejezése volt az emelkedett hangvételű, lélekmelengető fellépésnek.
Szerénység, alázat és magas művészi teljesítmény jellemezte Dolhai Luca diplomakoncertjét. Pianissimo és fortissimo, grandioso, doloroso, appassionato és sentimento…. olyan nagyon kifejezőek, és dallamosak ezek a zenei kifejezések… Ráillenek a koncert egészére: nagyon halkan, nagyon hangosan, hatalmasan, fájdalmasan, szenvedéllyel, és érzéssel. Volt ebben az előadásban minden: komolyság, vidám pillanatok és őszintén megélt drámaiság is. Az érzelmek és hangszínek elképesztően széles spektrumát vonultatta fel ezen a csodálatos bemutatkozáson mély érzelmi erővel telített megszólalásaival, rendkívül érett és érzékeny éneklésével. Igazi élményt adott a jelenlevőknek.
A felnövekvő fiatal magyar operaénekes generáció egyik legnagyobb ígérete. Előadása nem csak zeneileg, hanem előadóművészi szempontból is sokat adott. Az érzelmek megmutatásával a legmélyebb művészi átéléssel közelített a dalokhoz, megható pillanatokat szerezve ezzel a közönség számára, különleges, maradandó élményt.
Miklósa Erika nyilatkozta egy interjúban:
„A tehetség – társadalmi kincs. Mi abban tudunk segíteni, hogy a tehetség kibontakozzon, utat találjon itthon és a világban.” Ez a felemelő koncert bizonyította a hallgatóságnak, a Dolhai névre egy ország lesz büszke még nagyon sokáig több generáció jóvoltából…
Írta: Kókainé Ibolya
Georg Friedrich Händel: DA TEMPESTE IL LEGNO INFRANTO egy részlet Dolhai Luca előadásából.
Kapcsolódó hírek: